A Magyar Futár 1941. május 29-től jelent meg, akkor még 70 000-es példányban. A kor legolvasottabb dokumentumújságja volt. Annyira népszerű volt a magyar emberek körében, hogy 1944-re elérte a 2 000 000 olvasót. Ezt a számot az 570 000-es példányszámhoz vetítik a szakemberek. A példányszámot folyamatosan növelni kellett, mert az újságárusoknál a megjelenés első óráiban elfogyott minden példány.
A hetilap rengeteg fotóval és cikkekkel mutatta be az akkori Magyarország hősies küzdelmét a bolsevizmus ellen. A Magyar Futárban folyamatosan megjelentettek 100 évvel azelőtti (1841-1844!) cikkeket, szemelvényeket az 1840-es évek aktualitásaiból is.
Rajniss Ferenc főszerkesztő tulajdonos 1939-1945-ig országgyűlési képviselő volt, majd az Imrédy Béla vezette Magyar Megújulás Pártja tagja lett, később a párt irányítója. 1944. október 16. – 1945. március 7-ig vallási és közoktatási miniszter.
1941-ben Bárdossy László miniszterelnök engedélyével indult el a minden várakozást felülmúló Magyar Futár (a szerk.: ma bármelyik magyar lap örülne, ha csak megközelítené eladott példányszámaival a Magyar Futárt!). A háború utáni tisztogatások idején Rajniss Ferencet, mint háborús bűnöst, kötél általi halálra ítélték és kivégezték.
A háború utáni években az újság birtoklása is bűncselekménynek számított, ezért is csak a padlásokon rejtegetett példányok maradtak fenn.
A korhű újság az ezen korszak után érdeklődő embereknek hasznos olvasmány.
Ahogy Napóleon mondta: „A történelem az, amit a győztes hatalmak leírnak…”, és ez valahol most is igaz. 1956-ot is tanultuk ellenforradalomnak, majd forradalomnak… és sorolhatnánk sok-sok magyar történelmi eseményt.
A komlomedia.hu szerkesztősége elindított vállalkozásában ezt a történelmi dokumentumot kívánja mindenki részére elérhetővé tenni. A digitalizált számok folyamatosan kerülnek feltöltésre. A mellékelt keresőben a feldolgozott számok tartalmában is lehet kutatni, akár konkrét nevekre is kereshetnek az olvasók.
Szerkesztőségünk az 1943–as és 44-es számokkal még nem rendelkezik. Amennyiben valakinél fellehetőek ezen számok is, a „szkennelések” idejéig kölcsönvennénk, majd visszajuttatnánk tulajdonosának (e-mail címünk: komlomedia@komlomedia.hu).
Köszönettel: a szerkesztőség munkatársai.
Kellemes kikapcsolódást – kutatást kívánunk minden érdeklődőnek!
A megadott link nem elérhető!
Új honlapot építünk és ez a része sajnos még nem készült el. Igyekszünk, hogy minél előbb újra elérhetővé váljon ez a tartalom is.